NRD Начало
Четвъртък, 14 Ноември 2024
Начало Цветни аспекти Метарезерви – вариации на метамодерни теми
1536
Цветни аспекти

Метарезерви – вариации на метамодерни теми

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията. Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров

| 13 Ноември 2024, 16:53 ч.
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Снимка © БТА

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.

Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея. 

Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят  в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с

Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция. 

Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.

Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.

От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите. 

Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загора. Изданието в шуменската галерия надгражда установената концептуална рамка в няколко посоки. Включването на нови имена в изложбата разширява вариативността при интерпретация на кураторската идея. Настоящото издание установява връзка със знакови за България изложби от близкото минало, реализирани в същото изложбено пространство съответно през 2001, 2006, 2017, 2019 г., съобщават от галерията.

Между настоящият и посочени предходни проекти съществува обективна формална близост, обусловена от подчертано концептуалния подход и стратегия при тяхната реализация и съответно – липсата на ограничение във вида на представените медии (живопис, обекти, видео, инсталации и лендарт проекти). Времевата дистанция на случване на отделните творчески проекти кореспондира пряко с идейната концепция на „Метарезерви 2024“ като цялостна стратегия и конкретиката на настоящото издание в частност, информират от Художествена галерия „Елена Карамихайлова".

Заложени в основата на проекта са както теорията на метамодернизма, разкриваща и конституираща както „незаявените“ и останали в страни от погледа на публиката неща в годините на пауза между изложбите, така и непроявеният, скрит потенциал на нещата, които са „в процес на разгъване“, допълват организаторите на изложбата.

Както съобщихме, изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен. Шуменският художник Тони Райчев представи на 24 октомври втората си за тази година самостоятелна изложба в шуменската галерия. Доц. Валентин Кулев откри изложба "In memoriam" с 32 платна с портрети в художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.

Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.

Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.

/ВСР

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Британската пънк група "Инглиш тичър" спечели музикалната награда "Мъркюри" за 2024 г. с дебютния си албум This Could Be Texas, предадоха АФП и Ройтерс.

Церемонията се състоя в лондонското студио "Аби роуд".

Групата от Лийдс, Северна Англия, спечели приза, като за фаворитка сред претендентите за тазгодишното отличие "Мъркюри" беше смятана певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс с нейния албум Brat, отбелязва АФП.

Според журито албумът на "Инглиш тичър" - This Could Be Texas, “разкрива нови дълбочини с всяко слушане: това е белегът на една бъдеща класика“. 

Създадена през 2020 г. групата все още е сравнително непозната на широката публика, отбелязва АФП. Първият хит -  парчето R&B, е издаден през 2021 г.

"Инглиш тичър" взе наградата от 25 000 британски лири в края на церемонията, излъчена по Би Би Си, но без изпълне

Групата "Сизър систърс" се събира отново след повече от десетилетие без съвместни турнета, за да изнесе концерти във Великобритания и Ирландия, предаде ДПА.

Американската поп рок банда, известна със синглите I Can`t Decide, I Don`t Feel Like Dancin` и Take Your Mama, обяви, че излиза в безсрочна почивка от 2012 г.

Първоначално групата е ръководена от Джейк Шиърс и Ана Матроник, чието истинско име е Ана Линч. Тази година нюйоркската формация отбелязва 20-годишнината от излизането на едноименния албум Scissor Sisters, който е един от най-продаваните дебютни продукции във Великобритания.

Шиърс, мултиинструменталистът Скот "Бейбидеди" Хофман и китаристът Дел Маркис са потвърдили участието си в новия състав на групата, който ще направи турне във Великобритания  и Ирландия през май следващата година. Планирани са десет концерта.

Матроник е "решила да не

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г. Върху девет постера са изложени данни и снимки от фонд ...
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция. От 20 до 24 ноември в Регион ...
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на Художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен от 12 ное ...
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Разглеждам картините от изложбата „През времето“ като процеп, през който наблюдавам света. Това каза Греди Асса, който тази вечер откри новата си eкспозиция в столичнат ...
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Еминем, Бой Джордж, Джордж Клинтън, Шерил Кроу, Джанет Джаксън, Аланис Морисет, а също групите „Дуби брадърс“ и N.W.A са сред номинираните за Залата на славата на автор ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голямата сцена на Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще бъде отбелязана 95-годишнината от създав ...
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Електротехник откри древни фрески по време на ремонт във Вила Фарнезина, Рим, предаде АФП. Трите рисунки са били скрити над сводестия таван на някогашната всекидневна на Агостино К ...
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Изкуствен интелект и два милиона лампички ще има на Коледния базар в румънския град Крайова тази година. Събитието, очаквано с нетърпение и от много българи, ще бъде открито н ...
Найден Тодоров: „Киномания“ е фестивал, който излиза много над киното
Не знам колко събития има в България, в момента, които толкова много години съществуват без прекъсване – от 1987 година до днес. Това е много повече от традиция. Това е един ...
Ремикс на Do They Know It`s Christmas ще бъде издаден за 40-годишнината на хита
По-късно този месец ще бъде пуснат „ултимативен микс“ на Do They Know It`s Christmas („Знаят ли, че е Коледа“) по случай 40 години от записването на празнич ...
Тикер в 18:00 ч.
С официална церемония и филм в Европейската нощ на театрите 16 ноември на голяма ...
Начало Цветни аспекти
1536
Цветни аспекти

Метарезерви – вариации на метамодерни теми

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември.Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

| 13 Ноември 2024, 16:53 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Метарезерви – вариации на метамодерни теми
Снимка © БТА

Колективната изложба „Метарезерви – вариации на метамодерни теми" ще бъде открита на втория етаж на художествена галерия „Eлена Kарамихайлова” в Шумен на 14 ноември. Тя ще остане експонирана до 29 ноевмри, съобщиха от галерията.

Куратор на изложбата е проф. Атанас Тотляков, а участници са: Анна-Мария Тонкова, Атанас Тотляков, Валери Чакалов, Валерия Маринова, Галина Цветкова, Дарина Пеева, Деница Милушева, Женя Калева, Екатерина Иванова, Любен Малчев, Марина Теофилова, Милен Алагенски, Младен Младенов, Момчил Енчев, Нуркан Нуф, Пламен Соломонски, Радоил Серафимов, Румен Богданов, Стефан Василев, Теменуга Маркова, Яница Фендулова, Ясен Димитров.

Над 350 хористи от 13 формации от България и Румъния участваха във второто издание на Международен хоров фестивал „Земя на славни предци“ в Нови пазар.

Във фестивалната програма те проведоха концерти на четири различни сцени в област Шумен. Хоровете бяха от Нови пазар, Шумен, Варна, Ловеч, Трявна, Тервел и Гюргево, съобщиха от Народно читалище (НЧ) „Христо Ботев  - 1872".

Първият концерт от програмата се проведе в църквата „Св. Параскева” в Нови пазар, където бяха представени изпълненията на църковна музика.

По-късно, на 5 октомври участниците се запознаха с местните исторически забележителности и положиха цветя пред паметника на Христо Ботев в града. След това се състоя официалното откриване на фестивала и формациите от втора категория – светска музика представиха своите изпълнения в зрителната зала на НЧ „Христо

ФБР върна открадната картина на Моне на нейните собственици, предаде Ройтерс.

През 1940 г. нацистите конфискуват творба на Клод Моне и седем други произведения на изкуството от Адалберт и Хилда Парлагай, еврейска двойка, принудена да напусне дома си във Виена, след като Австрия е присъединена към нацистка Германия.

След войната Адалберт Парлагай търси безрезултатно картината до смъртта си през 1981 г. Синът му продължава издирването без успех до смъртта си през 2012 г. Но повече от 80 години по-късно в сряда внучките на Парлагай - Хелън Лоу и Франсоаз Парлаги, получиха изчезналия Моне, след като ФБР и британска организация с нестопанска цел откриват картината в САЩ.

"Връщането е акт на справедливост“, каза Ан Уебър, съпредседателка на Комисията за ограбено изкуство в Европа. "Творбата има огромно сантиментално значение за семейството.“

Карти

Иконописецът Мирослав Вълев ще подреди изложба иконопис в Исторически музей – Самоков.

Тя ще бъде открита на 11 октомври (петък), съобщават от екипа на музея. 

Авторът е възпитаник на Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ в Троян.

Оттам получава всестранна подготовка, както той казва, и това му помага, когато започва да се занимава с иконопис преди 36 години.

До момента Вълев има самостоятелни изложби - както иконопис, така и на фотография, участвал е в пленери във Франция и Италия.

Негови икони има в редица български църкви и манастири, в Гърция, Франция, Германия, Италия, Белгия, Нидерландия, Испания, Англия, Австрия, Швейцария, Чехия, Унгария, САЩ, Канада, Австралия, Нова Зеландия и Република Южна Африка. Икони, дело на Вълев, се пазят  в Троянския манастир, митрополитската църква „Св. с

Тази вечер в Музея на хумора и сатирата откриват изложбата „Как се живееше у Яначкови“. Това съобщават от културната институция. 

Проектът „Как се живееше у Яначкови“ е подготвен въз основа на илюстрациите на Вендула Халанкова.

Откриването на изложбата ще бъде предшествано от работилница за най-малките - „Да сготвим за Яначек“. Те ще се запознаят с любимите храни на един от най-забележителните композитори на 20-и век.

От илюстрациите и кратката анимация „Яначек в три минути“ участниците на възраст от три до шест години ще открият любопитни факти от живота и творчеството на чешкия композитор. След това само с помощта на хартия и лепило ще приготвят любимото си ястие, което може би ще се хареса и на Леош Яначек, посочват организаторите. 

Проектът се реализира от Чешкия център в София в рамките на п

Изложба живопис и скулптура на Стефан Гълъбов и Никола Станчев ще бъде представена в столичната галерия „Леседра“. Експозицията е озаглавена „(Не)Случайна среща“ и може да бъде разгледана от 28 октомври до 8 ноември, информират организаторите.

Стефан Гълъбов се представя за първи път в галерията. „При първата ми среща с неговото творчество веднага изникна асоциацията с руския конструктивизъм от началото на миналия век. Сега, виждайки най-новите му работи, плод на повече от едногодишно творческо търсене и намиране, все повече се убеждавам в неговия вътрешен порив за непрестанно развитие на своя собствен език и стил. Модерното изкуство е съвременно тогава, когато духът на твореца е в днешното време, независимо от възрастта“, разказва Георги Колев, собственик на „Леседра“.

Той отбелязва, че Никола Станчев вече няколко десети

Изложбата „Метарезерви – вариации на метамодерни теми” обобщава и допълва творческите действия и концептуалните тези от предходни експозиции, реализирани във Велико Търново и Стара Загора. Изданието в шуменската галерия надгражда установената концептуална рамка в няколко посоки. Включването на нови имена в изложбата разширява вариативността при интерпретация на кураторската идея. Настоящото издание установява връзка със знакови за България изложби от близкото минало, реализирани в същото изложбено пространство съответно през 2001, 2006, 2017, 2019 г., съобщават от галерията.

Между настоящият и посочени предходни проекти съществува обективна формална близост, обусловена от подчертано концептуалния подход и стратегия при тяхната реализация и съответно – липсата на ограничение във вида на представените медии (живопис, обекти, видео, инсталации и лендарт проекти). Времевата дистанция на случване на отделните творчески проекти кореспондира пряко с идейната концепция на „Метарезерви 2024“ като цялостна стратегия и конкретиката на настоящото издание в частност, информират от Художествена галерия „Елена Карамихайлова".

С традиционно шествие на камили в Тополовград се откри Международният фестивал на любителските комедийни театри, пантомима и сатира “Велко Кънев”.

Това е 27-ото издание на форума.

По централната градска част дефилираха четириногите Султан и Емир, символи на древния поминък на местните хора в региона.

Общо 17 постановки ще могат да изгледат зрителите на фестивала от днес до 29 септември. От тях 12 постановки са на родни трупи и пет - на състави от българските диаспори в чужбина - Сърбия, Молдова, Украйна, Италия и Турция. Всички представления ще се играят на български език.

Фестивалът е под патронажа на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира от Министерството на културата, Изпълнителната агенция за българите в чужбина, Съюзът на артистите в България, Съюзът на народните читалища, Община Тополовград и читалище „Св. Св. Кирил и Мето

Столичната галерия „Графично“ ще бъде домакин на 21-вата самостоятелна изложба живопис на Светлозар Стоянов- Свесто.

Експозицията е озаглавена „Контрасти“ и може да бъде разгледана от 3 до 19 октомври, съобщават организаторите.

Светлозар Стоянов – Свесто е завършил специалностите „Изобразителни изкуства“ и „Българска филология“. Работил е в областта на комикса и анимацията, бил е отговорен редактор на списание. Има множество участия в общи изложения, както и дванадесет самостоятелни изложби в страната. Негови творби се намират в над десет държави на три континента. Член е на СБХ.

/ВСР

Рапърът Тайлър дъ Криейтър запази челната си позиция в класацията на „Билборд“ за албуми с CHROMAKOPIA, съобщи сайтът на изданието.

Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 2-ра последователна седмица на върха в чарта с 160 000 еквивалентни продадени единици за едноседмичния период на отчитане.

CHROMAKOPIA е първият албум на рапъра, който прекарва две последователни седмици под номер 1. Преди това той отбеляза две непоследователни седмици под номер 1 с Call Me If You Get Lost (2021) and Igor (2019).  CHROMAKOPIA е седмият албум на рапъра, който намира място в Топ 10.

Второ място в класацията заема певицата Сабрина Карпентър с 68 000 продадени еквивалентни единици от албума Short n` Sweet. Миналата седмица Карпентър беше на трета позиция.

На трета позиция е рапърът Лил Узи Верт с албума си Eternal Atake 2 с 59 000 спечелени екв

Британската пънк група "Инглиш тичър" спечели музикалната награда "Мъркюри" за 2024 г. с дебютния си албум This Could Be Texas, предадоха АФП и Ройтерс.

Церемонията се състоя в лондонското студио "Аби роуд".

Групата от Лийдс, Северна Англия, спечели приза, като за фаворитка сред претендентите за тазгодишното отличие "Мъркюри" беше смятана певицата и авторка на песни Чарли Екс Си Екс с нейния албум Brat, отбелязва АФП.

Според журито албумът на "Инглиш тичър" - This Could Be Texas, “разкрива нови дълбочини с всяко слушане: това е белегът на една бъдеща класика“. 

Създадена през 2020 г. групата все още е сравнително непозната на широката публика, отбелязва АФП. Първият хит -  парчето R&B, е издаден през 2021 г.

"Инглиш тичър" взе наградата от 25 000 британски лири в края на церемонията, излъчена по Би Би Си, но без изпълне

Групата "Сизър систърс" се събира отново след повече от десетилетие без съвместни турнета, за да изнесе концерти във Великобритания и Ирландия, предаде ДПА.

Американската поп рок банда, известна със синглите I Can`t Decide, I Don`t Feel Like Dancin` и Take Your Mama, обяви, че излиза в безсрочна почивка от 2012 г.

Първоначално групата е ръководена от Джейк Шиърс и Ана Матроник, чието истинско име е Ана Линч. Тази година нюйоркската формация отбелязва 20-годишнината от излизането на едноименния албум Scissor Sisters, който е един от най-продаваните дебютни продукции във Великобритания.

Шиърс, мултиинструменталистът Скот "Бейбидеди" Хофман и китаристът Дел Маркис са потвърдили участието си в новия състав на групата, който ще направи турне във Великобритания  и Ирландия през май следващата година. Планирани са десет концерта.

Матроник е "решила да не

Заложени в основата на проекта са както теорията на метамодернизма, разкриваща и конституираща както „незаявените“ и останали в страни от погледа на публиката неща в годините на пауза между изложбите, така и непроявеният, скрит потенциал на нещата, които са „в процес на разгъване“, допълват организаторите на изложбата.

Както съобщихме, изложбата „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови е експонирана на първия етаж на художествена галерия „Елена Карамихайлова" в Шумен. Шуменският художник Тони Райчев представи на 24 октомври втората си за тази година самостоятелна изложба в шуменската галерия. Доц. Валентин Кулев откри изложба "In memoriam" с 32 платна с портрети в художествена галерия "Елена Карамихайлова в Шумен.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотоизложбата „Търговище - окръжен център“ показва състоянието и развитието на града в периода от 1959 до 1987 г.
Аниматроник „съживява“ динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда
Съвместната изложба „България. Иновации и традиции“ на Даниела и Тодор Тодорови гостува за първи път в България
Греди Асса: Времето няма значение, има значение произведението
Еминем, Шерил Кроу, Джанет Джексън, Аланис Морисет са сред номинираните за Залата на славата на авторите на песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
С официална церемония Драматичен театър „Рачо Стоянов“ ще отбележи своята 95-годишнина
Под прожектора
Електротехник в Рим откри древни фрески, нарисувани на таван
Творчески отражения
Два милиона лампички и най-високото виенско колело в Румъния ще са част от изненадите на Коледния базар в Крайова
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.